Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekty do 35m2 powierzchni zabudowy
Autor Wiadomość
SDPO Offline
Początkujący
*

Liczba postów: 38
Reputacja: 0
RE: Projekty do 35m2 powierzchni zabudowy
a'propos tego dziwnego "blizniaczenia" budynkow to byla taka dosc slawna sprawa w Szczecinie gdzie Prezydent Miasta (byly) Marian J Smile sobie na cos podobnego pozwolil.
Mial 2 ogrodki dzialkowe w super lokalizacji i .....sobie postawil 2 domki w taki sposob ze sie laczyly (raczej pietrem ale na 100% pewien nie jestem) i calorocznie je uzytkowal (mial ze 100m2 albo i wiecej w sumie).
Dzialkowicze sie oburzyli i podali do sadu.Sad nakazal rozebrac ale ze on byl Prezydentem to jakos nie mogli go chyba zmusic do tego.......
Jak sie skonczylo to nie wiem , ale mysle ze jak juz "wylecial" ze stanowiska to i prawo zaczelo go obowiazywacSmile
Nie jest wiec wcale tak prosto z tym "blizniaczeniem".
04-21-2010 04:21 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mariusz Offline
ELITA FORUM

Liczba postów: 343
Reputacja: 1
No, w końcu znalazłem to zdjęcie... Żadne bliźniacze pomysły nie są konieczne bo można tak:

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/n...le,1483352
05-25-2010 01:21 PM
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

Liczba postów: 71
Witam powracam z tematem małego domku (altanki) do 35 m2. Taki budynek można beż pozwolenia tylko na same zgłoszenie wybudować na ogródkach działkowych poza miastem, a czy to znaczy to samo co działka rekreacyjna na wsi i na niej również mieć możliwość wybudować domek do 35 m2 tylko na pozwolenie, wie ktoś może?

Proszę pomóżcie mi gdzie można było by zdobyć plany budowy takiego domku (ten jest z Litwy)
[Obrazek: siaudaisony004.jpg]
Interesują mnie wszelkie informacje na temat tego domku. Albo namiary na firmę co taki domek by wykonała, nie musi być strzecha.

Pozdrawiam serdecznie
certyfikaty energetyczne budynków
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2010 01:38 PM przez olek69.)
07-07-2010 01:31 PM
olim Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 295
olek 69, a musi byc konkretnie taki sam domek? Jesli planujesz ominac pozwolenia to po co Ci plany? Stworz sobie sam pod siebie, pod swoje potrzeby, sprzet, ktory masz czy zamierzasz nabyc... Przy tak malej powierzchni nie mozesz pozwolic sobie na straty miejsca, nie polegalbym na obcych patentach.
Radze poczytac o domkach z cob'a- tam zazwyczaj szanuja przestrzen, i stosuja wiele ciekawych rozwiazan.
pzdr
07-07-2010 03:27 PM
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

(07-07-2010 03:27 PM)olim napisał(a):  olek 69, a musi byc konkretnie taki sam domek? Jesli planujesz ominac pozwolenia to po co Ci plany? Stworz sobie sam pod siebie, pod swoje potrzeby, sprzet, ktory masz czy zamierzasz nabyc... Przy tak malej powierzchni nie mozesz pozwolic sobie na straty miejsca, nie polegalbym na obcych patentach.
Radze poczytac o domkach z cob'a- tam zazwyczaj szanuja przestrzen, i stosuja wiele ciekawych rozwiazan.
pzdr
Myślałem że ten właśnie który wskazałem szanuje przestrzeń przede wszystkim dzięki dużemu poddaszu, a możesz mi wskazać te "domki z cob'a- tam" bo zielony jestem i tego nie znam, chyba nie znam Smile

Pozdrawiam serdecznie
07-07-2010 03:43 PM
olim Offline
Rodzina forum

cob czyli lepianka, ktora czesto jest kojarzona z domkami 'hobbitow', choc to material- ksztalt mozna 'wyrzezbic' dowolny.
Poszukaj na youtube, sprawdz tez wariacje coba-cobwood.
Zalet jest sporo, przede wszystkim najtaniej i na wieki.
Ludzie wybierajacy cob'a to zazwyczaj osoby chcace wyrwac sie z petli kredytow hipotecznych, placenia za czynsz i tej pogoni za mamona. W tym celu m.in. skaluja projekty do niezbednego minimum- 35 m na dom z coba brzmi rozsadnie (choc proponowalbym Ci hybryde- sciane polnocna zlejsza)
zobacz np:
http://www.cobcottage.com/

Nie chce offtopowac, jesli jestes zainteresowany tematem, oraz patentami jak wybudowac najtaniej jak sie da i jak najlepiej wykorzystac metraz otworz nowy domek a Ci dopiszemy.
pzdr
a to znasz??:
http://tinyhouseblog.com/gallery/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-07-2010 05:57 PM przez olim.)
07-07-2010 05:38 PM
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

(07-07-2010 05:38 PM)olim napisał(a):  cob czyli lepianka, ktora czesto jest kojarzona z domkami 'hobbitow', choc to material- ksztalt mozna 'wyrzezbic' dowolny.
Poszukaj na youtube, sprawdz tez wariacje coba-cobwood.
Zalet jest sporo, przede wszystkim najtaniej i na wieki.
Ludzie wybierajacy cob'a to zazwyczaj osoby chcace wyrwac sie z petli kredytow hipotecznych, placenia za czynsz i tej pogoni za mamona. W tym celu m.in. skaluja projekty do niezbednego minimum- 35 m na dom z coba brzmi rozsadnie (choc proponowalbym Ci hybryde- sciane polnocna zlejsza)
zobacz np:
http://www.cobcottage.com/
Oczywiście jestem zainteresowany jak najtaniej, ale takie coby mi się nie podobają raczej jestem za domkiem prostym z gliny lekkiej takim jak na stronie Pana Brzeskiego http://naturalnydom.com albo takim jak wcześniej pisałem.
(07-07-2010 05:38 PM)olim napisał(a):  Nie chce offtopowac, jesli jestes zainteresowany tematem, oraz patentami jak wybudowac najtaniej jak sie da i jak najlepiej wykorzystac metraz otworz nowy domek a Ci dopiszemy.
pzdr
a to znasz??:
http://tinyhouseblog.com/gallery/
Nie rozumiem co miałeś na myśli? jestem zainteresowany tematem oraz patentami jak wybudować najtaniej jak się da i jak najlepiej wykorzystać metraż, ale nie wiem co mam otworzyć? Stronę tą drugą już widziałem. Domek ma być całoroczny.

Pozdrawiam serdecznie
07-07-2010 07:59 PM
olim Offline
Rodzina forum

Z tego co wiem, P Wojtek Brzeski ma w ofercie projekty domow z mozliwoscia budowy etapami. Nawet jesli na razie nie myslisz o wiekszym domu nie trzeba za soba palic mostow. Mozesz wybudowac etap 1, juz miec gdzie przezimowac, i jesli uznasz za kilka lat, ze chcesz powiekszyc dom, bedziesz mogl to zrobic a unikniesz w ten sposow koniecznosci przerobek itp. Ten sposob budowania ma tez te zalety, ze jesli popelnisz bledy, zrobisz to tylko w niewielkiej czesci domu, no i ze nie musisz wynajmowac mieszkania na caly okres budowy.
Budujacy z coba mysla podobnie, z tym, ze optymalizuja oni na maxa powierzchnie uzytkowa.
Czyli:
1. projekt zblizony jest do kola, lub rogi sa zaokraglone. Jesli chcesz przeskanuje troche materialow, ktore wyjasniaja dlaczego.
2. dopasowuja projekt do swoich indywidualnych potrzeb- juz w fazie projektu wiedza gdzie co bedzie stac, zeby sie nie okazalo, ze na cos nie ma miejsca.
3. inspiracje czerpia z kamperow, przyczep kempingowych, jachtow itp
4. wykorzystuja poludniowa strone domu jako passive solar system- jesli chcesz miec cieply dom z glino-slomy, i nie wydawac fortuny na ogrzewanie, musisz to uwzglednic.

Co do redukcji kosztow:
1. pozyczaj narzedzia od znajomych. Jesli musisz pozyczyc pieniadze, omin banki, popros rodzine/przyjaciol.
2. zanim cokolwiek kupisz (wydasz chocby zlotowke) zastanow sie jak zdobyc to tanio lub za darmo. Czesto ludzie przy remontach wyrzucaja mnostwo materialow i jeszcze placa za wywoz. Wiele materialow moze pochodzic z 2nd hand'u lub ze zlomowiska.
3. organizuj warsztaty, wiekszosc prac rob sam lub z przyjaciolmi.
4. planuj wszystko z wyprzedzeniem, najdrozej wychodzi kupowanie na szybko, w pierwszym lepszym punkcie.

to tylko przyklady, liste mozna wydluzyc.

co do coba- pamietaj, ze to tylko material, ksztalt mozesz mu nadac dowolny. Jest swietny na S, E, W strony domu, bo duza masa sprawia, ze to swietny akumulator ciepla.
Przy tak malej pow. przemysl grubosc scian, econest buduje sciany ze slomo-gliny w szalunku o grubosci 12 cali (ok 30cm).
07-08-2010 10:09 AM
Pablito Offline
architekt, budowniczy

Liczba postów: 1,198
Zainteresowanym mogę wkrótce udostępnić plany budowy 'altanki' loadbearing do 25m2.
[Obrazek: domek25.th.jpg]
taki budynek będziemy robić w trakcie wrześniowych warsztatów Cohabitat

Paweł Sroczyński
maker, builder, networker

FUNDACJA COHABITAT
Open-source ecosystems
biuro @ cohabitat.net
mobile: +48882142209
facebook.com/CohabitatGroup
twitter.com/CohabitatGroup
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2010 10:28 AM przez Pablito.)
07-08-2010 10:21 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jasza Offline
Częsty bywalec
**

Liczba postów: 48
(03-14-2010 11:29 PM)olek69 napisał(a):  Poszukuję projektu małego domku w technologi strawbale do 35 m2 powierzchni zabudowy z użytkowym poddaszem. Z tego co wiem taką powierzchnię można budować bez pozwolenia. Może mi ktoś mi udzielić informacji gdzie szukać takiego czegoś?
Ta glinianka jest na sprzedaż,siedlisko     spore,jakies pół ha

Masonery light shine forever
08-13-2010 08:40 PM
przemowski Offline
Początkujący
*

Liczba postów: 34
Powitalne formalności już za mną, czas zacząć gnębić i mącić Big Grin

Na początek małe odświeżenie tematu.
Czytam internet i się zastanawiam, bo nie znajduję - jak interpretuje się w rzeczywistości termin "powierzchnia zabudowy" i co faktycznie jest w nią wliczane a co nie? Czy powierzchnia zabudowy 25m2 (czyli bez pozwolenia) automatycznie narzuca powierzchnię użytkową budynku?
04-07-2011 11:58 PM
2323 Offline
ELITA FORUM

Liczba postów: 404
(04-07-2011 11:58 PM)przemowski napisał(a):  Czytam internet i się zastanawiam, bo nie znajduję - jak interpretuje się w rzeczywistości termin "powierzchnia zabudowy"
Akurat to znaleźć jest łatwo:
http://www.dom.pl/powierzchnia-zabudowy-...owita.html
Do interpretowania tu nic nie ma- rozumie się to dosłownie.

JG Architekt > projektowanie > jckg@interia.pl > tel. kom. (+48) 501 430 812
04-08-2011 01:58 AM
Rafkoo Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 139
(04-08-2011 01:58 AM)2323 napisał(a):  Akurat to znaleźć jest łatwo:
Czy taras o szerokości ~2 m wzdłuż 2 ścian domu łapie się pod definicję:
powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego ?
04-08-2011 10:41 AM
przemowski Offline
Początkujący
*

Liczba postów: 34
(04-08-2011 01:58 AM)2323 napisał(a):  
(04-07-2011 11:58 PM)przemowski napisał(a):  Czytam internet i się zastanawiam, bo nie znajduję - jak interpretuje się w rzeczywistości termin "powierzchnia zabudowy"
Akurat to znaleźć jest łatwo:
Do interpretowania tu nic nie ma- rozumie się to dosłownie.

No widzisz 2323, dla Ciebie jako architekta, jest to oczywista oczywistość. Dla mnie, niearchitekta, to ciągle jest niejasne (no chyba, że takie z założenia są przepisy budowlane). Ponadto, szanujmy się w jakiś sposób, tego linka to dzieciak wyhaczy przez wujka googla. Na tym forum jest chyba ze dwa razy Smile
Być może ja się niezbyt precyzyjnie wyraziłem, ale już powyższy post Rafko oddaje nieco moje wątpliwości.
I tak na przykład w podanej pod linkiem definicji:
Do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu ... czyli, jeżeli zbuduję sobie piwnicę 100 m2 i nad nią (na poziomie parteru) parterowy budynek o pow. zab. do 25 m2, to potrzebuję mieć pozwolenie na budowę czy też nie?
I jak rozumie się tu określenie "poziom powierzchni terenu" - czy jeżeli zbuduję budynek, powiedzmy 50 m2 na poziomie parteru a następnie zasypię go ziemią tworząc górkę, to co będzie powierzchnią terenu - szczyt mojej górki czy poziom gruntu wokół niej? Będzie to piwnica czy parter obsypany ziemią?

Brnąc dalej w temat - czy budynek parterowy z zielonym płaskim dachem i wytyczonym tarasem na tymże dachu (np. balustradami, z doprowadzonymi schodami z dołu) jest jeszcze budynkiem parterowym?
Kiedy przestanie nim być?

Kolejne - nie wymaga się pozwolenia na budynki do 25 m2, do 2 sztuk na każde 500 m2. To, że powierzchnie się nie sumują to wiem. Jak wyraźnie muszą się te budynki dzielić, żeby były ocenione jako osobne? Kiedy dwa, trzy, cztery (mając odpowiedni metraż działki) budynki po 25 m2 każdy, "połączone" wspólną przestrzenią wspólną, werandą, tarasem lub "wydzielonym obiektem pomocniczym" albo "elementem drugorzędnym" będą mogły być zbudowane bez pozwolenia na budowę?
04-08-2011 12:01 PM
2323 Offline
ELITA FORUM

Liczba postów: 404
Przemowski: tego linka to dzieciak wyhaczy przez wujka googla. Na tym forum jest chyba ze dwa razy Smile
--w rzeczy samejSmile

Przemowski: Być może ja się niezbyt precyzyjnie wyraziłem, ale już powyższy post Rafko oddaje nieco moje wątpliwości.
--w jego przypadku sprawa jest prosta jest to powierzchnia drugorzędna

Przemowski: I tak na przykład w podanej pod linkiem definicji:
Do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu ... czyli, jeżeli zbuduję sobie piwnicę 100 m2 i nad nią (na poziomie parteru) parterowy budynek o pow. zab. do 25 m2, to potrzebuję mieć pozwolenie na budowę czy też nie?
--teoretycznie nie, a praktycznie musisz wystąpić o warunki zabudowy i jeśli to będzie sprzeczne z polityką przestrzenną gminy i przepisami odrębnymi to dostaniesz decyzję odmowną

Przemowski: I jak rozumie się tu określenie "poziom powierzchni terenu" - czy jeżeli zbuduję budynek, powiedzmy 50 m2 na poziomie parteru a następnie zasypię go ziemią tworząc górkę, to co będzie powierzchnią terenu - szczyt mojej górki czy poziom gruntu wokół niej? Będzie to piwnica czy parter obsypany ziemią?
--To nie jest poziom terenu tylko poziom gruntu po niwelacji. Wiele decyzji o warunkach zabrania takiego ingerowania w teren

Przemowski: Brnąc dalej w temat - czy budynek parterowy z zielonym płaskim dachem i wytyczonym tarasem na tymże dachu (np. balustradami, z doprowadzonymi schodami z dołu) jest jeszcze budynkiem parterowym?
Kiedy przestanie nim być?
--Jeśli idzie o zgłoszenie jest określona wysokość budynku i spadek dachu w prawie budowlanym

Przemowski: Kolejne - nie wymaga się pozwolenia na budynki do 25 m2, do 2 sztuk na każde 500 m2. To, że powierzchnie się nie sumują to wiem. Jak wyraźnie muszą się te budynki dzielić, żeby były ocenione jako osobne? Kiedy dwa, trzy, cztery (mając odpowiedni metraż działki) budynki po 25 m2 każdy, "połączone" wspólną przestrzenią wspólną, werandą, tarasem
--Myślę że to by mogło przejść tylko po co Ci taras w budynku gospodarczym?

Przemowski: lub "wydzielonym obiektem pomocniczym" albo "elementem drugorzędnym" będą mogły być zbudowane bez pozwolenia na budowę?
--jeśli warunki zabudowy na to pozwolą to proszę bardzo. Wszystko zależy od gminy, ale łączenie tych obiektów "wydzielonym obiektem pomocniczym" raczej nie przejdzie (zresztą zależy co rozumiesz pod pojęciem "obiekt")

JG Architekt > projektowanie > jckg@interia.pl > tel. kom. (+48) 501 430 812
04-08-2011 12:39 PM
Odpowiedz