Jeśli sam sobie to zmontujesz i pod panelami dasz układ z wodą (z jakims antyzamarzaczem) to wyjdzie ci to taniej niz jakies hybrydy. zawsze tez moze to byc zamontowane przed konkretnym kolektorem słonecznym - zimna woda najpierw ochładza panele i trafia do kolektora w celu podgrzania - dodakowo już w zbiorniku ciepłej wody możesz mieć zamontowaną grzałkę na prąd - czy to z sieci czy wytworzony przez panel słoneczny, wiatrak itd.
Widziałem kiedyś taki system gdzie kolektor słoneczny na dachu był w układzie zamkniętym z wymiennikiem ciepła w dużym izolowanym zbiorniku służacym jako magazyn ciepła (w zasadzie kilka mniejszych zbiorników z różną tempraturą do różnych celów). do niego dochodziły układy z płaszcza wodnego pieca i innych zródeł ciapła oraz grzałki na prąd z wiatraka, ogniw itd - prąd zazwyczaj wykorzystywany był w domu a nadwyżki używane do grzania tego zbiornika. w domu instalacja ogrzewania podłogowego wykorzystująca zgromadzone w zbiorniku ciepło, w zbiorniku też kolejny wymiennik ciepła dla wody użytkowej, do ogrzewania domu służył także piec. Nadwyżki ciepła wykorzystywane były do ogrzewania szklarni, pomieszczeń dla zwierząt czy garażu - w zależności od ilości zgromadzonego ciepła i temperatury na zewnątrz pomieszczenia gospodarcze były ogrzewane lub nie a w domu czasem przez polowę "sezonu grzewczego" piec uruchamiany był tylko raz, dwa razy w tygodniu. Po ciepłym lecie zgromadzona energia była wykorzystywana do późnej jesieni.
Zbiornik ten był więc magazynem ciepła i w połączeniu z pomieszczeniami gospodarczymi regulatorem temperatury w domu i samej instalacji.
Na podobnej zasadzie działała instalacja zimna. Duży izolowany zbiornik magazynujący zimno wykorzystywane do chłodzenia spiżarni czy regulacji temperatury pomieszczeń.
Całośc sterowana automatycznie działająca kiedy tylko jest różnica temperatury między końcówkami układu a zbiornikiem (na plus w przypadku instalacji ciepłej i na minus przy instalacji zimnej)